Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Kliknij Polityka prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję

Rama EN (RamaEN v1.0)

wersja: RamaEN v1.0

Program służy do analizy statycznej płaskich układów prętowych (jest to program typu Rama 2D), z uwzględnieniem kombinatoryki obciążeń - automatycznej (zgodnej z normą PN-EN 1990) lub indywidualnej Użytkownika.

Charakterystyka programu:

Deklarowanie geometrii ustroju może przebiegać na kilka sposobów: zaczynając od najprostszego zadawania konstrukcji przez ‘rysowanie’ jej pręt po pręcie za pomocą myszki, przez możliwość wprowadzenia alfanumerycznie w tablicach węzłów i prętów, kończąc na module generatora konstrukcji sparametryzowanych (ram, kratownic, więźb dachowych i belek) oraz imporcie geometrii z pliku DXF. Możliwe jest definiowanie różnych rodzajów podpór, w tym również podatnych. Program posiada wbudowane obszerne biblioteki profili stalowych (z możliwością rozbudowy o własne przekroje Użytkownika), przekrojów betonowych i drewnianych oraz kalkulator cech geometrycznych przekrojów o różnych kształtach.

Obciążenia można definiować jako siły i momenty skupione, obciążenia rozłożone (prostokątne lub trapezowe) oraz oddziaływania termiczne. Przy ich deklarowaniu możliwa jest współpraca z modułem obciążeń programu Kalkulator Oddziaływań Normowych EN, co zwiększa wygodę oraz zdecydowanie przyspiesza pracę.

Obliczenia statyczne wykonywane są dla wielu przypadków obciążeń, z których można tworzyć kombinacje:

  • automatycznie - zgodnie z regułami kombinacyjnymi normy PN-EN 1990
  • ‘ręcznie’ - jako indywidualne kombinacje Użytkownika.

Wyniki obliczeń prezentowane są dla poszczególnych przypadków obciążeń, kombinacji i obwiedni w postaci wykresów i tablic sił wewnętrznych, naprężeń i przemieszczeń. Możliwe jest sformatowanie zakresu i postaci wydruku w celu uzyskania zwięzłej notki obliczeniowej. Notkę można wydrukować lub zapisać w formacie dokumentu MS Word lub innego edytora tekstów.

W programie możliwe jest zawarcie w jednym pliku obliczeń wielu różnych ustrojów, a opcja 'Menadżera elementów' umożliwia zarządzanie nimi.