Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce. Kliknij Polityka prywatności, aby dowiedzieć się więcej.

Akceptuję

Wiązar Jętkowy

wersja: WJ v6

Program służy do obliczeń statyczno-wytrzymałościowych drewnianych wiązarów jętkowych zgodnie z normą PN-B-03150:2000 z uwzględnieniem zmian Az1, Az2 i Az3 do tej normy.

Charakterystyka programu:

Konstrukcję więźby deklaruje się niezwykle szybko opisując jej układ poprzeczny i podłużny za pomocą kilku parametrów. Ustrój wiązara może mieć różne pochylenia połaci i różne poziomy oparcia na murłatach, a także dodatkowe podparcia kalenicy i jętki. Można także zdefiniować dodatkowy element łączący krokwie powyżej jętki.

Program automatycznie generuje ciężar pokrycia dachu wg normy obciążeń stałych, a także obciążenie śniegiem i wiatrem wg aktualnych przedmiotowych norm PN, z uwzględnieniem zmian Az1 do norm śniegowej i wiatrowej. Dodatkowo można uwzględnić ciężar ocieplenia dachu i obciążenie użytkowe jętki. Przy deklarowaniu obciążeń możliwa jest współpraca z modułem obciążeniowym programu Kalkulator Obciążeń Normowych.

Wyniki obliczeń statycznych prezentowane są w postaci wykresów momentów, sił osiowych i poprzecznych w krokwiach i jętce dla poszczególnych przypadków obciążeń, a także dla kombinacji i obwiedni momentów i sił osiowych, które tworzone są automatycznie.

Dla zadanych przekrojów krokwi, jętki i murłaty sprawdzane są normowe warunki nośności w przekrojach najbardziej wytężonych, z uwzględnieniem podcięcia krokwi w miejscach połączeń z murłatą i jętką oraz warunki smukłości w płaszczyźnie i z płaszczyzny wiązara. Sporządzany jest zwymiarowany rysunek wiązara i przekrojów poszczególnych elementów ustroju.

Wyniki obliczeń otrzymuje się w formie tekstowej, tabelarycznej i rysunkowej, a ich zakres można swobodnie dopasowywać do indywidualnych potrzeb i wydrukować lub zapisywania w formie dokumentu edytora tekstów, natomiast rysunek geometrii wiązara można eksportować do pliku DXF.